You are here
Home > Kluby >

Celta Vigo – obiecujący zespół ze schyłku drugiego tysiąclecia

Na zdjęciu znajduje się zawodnik Celty Vigo w klasycznych błękitnych strojach.

Aktualna kadra Celty Vigo nie jest może gwarantem czołowych miejsc w Primera Division, ale wygląda całkiem solidnie. Klub od swoich początków oczekuje na sukcesy w postaci trofeów – na razie jednak gablota na puchary jest im zbędna. Sam zespół zapowiadał się bardzo obiecująco pod koniec drugiego tysiąclecia, kiedy to „Celtowie” zaczęli regularnie zajmować miejsca w górze tabeli. Taka postawa klubu zapewniła regularne występy w europejskich pucharach, lecz podbój Starego Kontynentu nie zapewnił sławy hiszpańskiej ekipie. Ich przygoda kończyła się jeszcze na fazie grupowej lub we wczesnym etapie turnieju. Wyjątkiem było zdobycie Pucharu Intertoto w 2001 roku. W momencie, kiedy Celta awansowała po raz pierwszy do piłkarskiej Ligi Mistrzów, rozegrała równocześnie fatalny sezon w lidze i spadła do Segunda Division. Około 10 lat temu ekipa z Vigo wróciła na salony i w tym czasie odniosła też jeden ze swoich największych sukcesów.

Celta Vigo – powstanie klubu

Klub powstał w 1923 z fuzji dwóch klubów – Real Fortuna Football Club oraz Real Vigo Sporting. Charakterystycznym kolorem dla Celty jest błękit – stąd nawet ich przydomek „Celestes”, co oznacza „Błękitni”. Pobyt celty w najwyższej klasie rozgrywkowej nie był czymś oczywistym. W Primera Division spędzili oni zaledwie 46 sezonów. Nazwa zespołu jest powiązana z ludem Celtów, zamieszkujących niegdyś te rejony. Celta należąca do Galicji, czyli jednej ze wspólnot autonomicznych Hiszpanii, rywalizuję zaciekle z Deportivo La Coruna ze względów terytorialnych. Spotkania tych ekip uznawane są za derby Galicji.

Estadio Balaidos

Stadion Celty został wybudowany w 1928 roku. Na inauguracje „Błękitni” grali z Union de Irun, gromiąc rywali 7:1. Obiekt budowany był przez 3 lata od 1925 roku. Przechodził on trzy renowacje w 1967, 1982 i w 2004 roku. Pojemność stadionu wynosi blisko 32 tysiące miejsc, w tym 120 miejsc VIP. Najważniejsze turnieje rozgrywane na tym stadionie to piłkarska Liga Mistrzów, w której uczestniczyła Celta oraz spotkania fazy grupowej Mistrzostw Świata w 1982 roku. Co ciekawe na Estadio Balaidos miała okazję zagrać reprezentacja Polski, która zremisowała właśnie podczas Mundialu z Włochami 0:0.

Zdjęcie przedstawia Estadio Balaidos - stadion Celty Vigo.

Sukcesy Celty Vigo

Celta Vigo nie należy do utytułowanych zespołów. Przez 46 sezonów spędzonych w Primera Division nie udało jej się nigdy zdobyć mistrzostwa kraju. W Pucharze Króla również ekipie z Galicji nie udało się stanąć na najwyższym stopniu podium, choć trzykrotnie Celtowie byli bardzo blisko takiego sukcesu. W sezonie 2003/2004 Celta po raz pierwszy zawitała do największych rozgrywek klubowych w piłkę nożną – Ligi Mistrzów. Tam niestety odpadła zaledwie po 1/16 finału. Ten epizod był jednym występem Celty Vigo w Champions League.

  • Puchar Intertoto x1
  • Finał Pucharu Króla x3
  • Półfinał Ligi Europy sezon 2016/17

Derby Galicji

Wojnę pomiędzy Deportivo oraz Celtą można dopisać do najbardziej elektryzujących potyczek w La Lidze. Pierwszy pojedynek tych dwóch zwaśnionych zespołów datuje się na okolice 1930 roku. Historia konfliktu zaczęła się w momencie fuzji dwóch klubów, z których powstała Celta. Nie każdy był usatysfakcjonowany takim połączeniem, dlatego też kilku piłkarzy opuściło szeregi drużyny na rzecz ekipy z prowincji La Coruna. Złość kibiców trafiła nie tylko w stronę piłkarzy, ale też Biało-Niebieskich. Niechęć fanów z czasem przełożyła się również na relację zarządu oraz piłkarzy, a atmosfera na meczach zaczęła robić się coraz gorętsza. Nie brakowało też różnych wzajemnych nieprzyjemności wycelowanych w drugi klub. Miejmy nadzieję na szybki awans Deportivo i kolejną szansę na obejrzenie derbów Galicji.

Grafika przedstawia zawodników Celty Vigo, cieszących się ze zdobytego gola.

Dodaj komentarz

Top