You are here
Home > Kluby >

Deportivo Alaves – niedoszły triumfator Pucharu UEFA

Grafika przedstawia herb Deportivo Alaves na białej fladze.

Deportivo Alaves to kolejna drużyna w najwyższej klasie rozgrywkowej, która przynależy do Kraju Basków. Choć nie każdy może pamięta, to jeszcze dwadzieścia lat temu Biało-Niebiescy potrafili stoczyć oszałamiający mecz z Liverpoolem w Pucharze UEFA, czyli ówczesnym odpowiedniku dzisiejszej Ligi Europy. Tamte czasy jednak minęły, a Deportivo wylądowało w drugiej, a później nawet trzeciej lidze. Od pięciu sezonów „Babazorros” występują w najwyższej hiszpańskiej klasie rozgrywkowej, a wielu kibiców ma nadzieję na powrót do czasów dyspozycji z początku drugiego milenium. Sam klub ma ambicję, by osiągać poważniejsze rzeczy. Pierwszym symptomem o tym świadczącym po powrocie na salony, było wywalczenie finału Pucharu Króla. Samego trofeum jednak nie udało się zdobyć.

Powstanie Deportivo Alaves

Pierwotnie Deportivo zostało założone jako Sport Friends w 1920 roku. Rok później przyjęło już swoją aktualną nazwę i ten właśnie czas uznawany jest za oficjalne założenie zespołu. Drużyna z Krainy Basków zapisała się bardzo szybko w historii hiszpańskiego futbolu, gdyż jako pierwszy zespół w historii Deportivo awansowało z Segunda División do La Ligi. Ten pamiętny moment miał miejsce w sezonie 1929/30. „El Glorios” nigdy nie zawitali do najwyższej klasy rozgrywkowej na dłużej niż pięć lat. Podczas obecnych rozgrywek jest szansa na pobicie tego wyniku. Deportivo Alaves najwięcej występów zaliczyło w Segunda Division. Biało-Niebiescy grali także w trzeciej i czwartej dywizji, a nawet w lidze regionalnej.

Estadio de Mendizorroza

Mecz inauguracyjny na Estadio de Mendizorroza odbył się w 1924 roku. Przez wiele lat kształt obiektu nie zmieniał się, a piłkarze nieustannie korzystali z infrastruktury wybudowanej w latach 20. W 1997 roku w miejscu starego stadionu powstał nowy obiekt. Ten spełniał już wszelkie europejskie standardy. O, jeśli nie możemy mówić o nim, jako jednej z topowych aren, to na pewno można uznać, że Estadio de Mendizorroza jest poprawną konstrukcją.  Stadion może pomieścić maksymalnie blisko 20 tysięcy widzów. Na obiekcie Deportivo nie odbywały się żadne istotniejsze wydarzenia. Jest to spowodowane występowaniem znacznie większych i lepiej wyposażonych obiektów w Kraju Basków oraz niewielkim prestiżem samego zespołu.

Grafika przedstawia stadion Deportivo Alaves.

Deportivo Alaves – sukcesy

Najlepsze czasy Deportivo Alaves przypadają na sezon 1999/00 oraz 2000/01. Wtedy też biało-niebiescy zajęli najwyższe w historii 6. miejsce w Primera Division. Sukces ten był zapalnikiem do kolejnego sukcesu, czyli zakwalifikowania się do Pucharu UEFA. Tam „Babazorros” zaskoczyli cały świat, dochodząc do finału rozgrywek. Tam spotkali się z Liverpoolem, z którym przegrali dopiero w dogrywce. Finalny wynik spotkania to 5-4. Dodatkowo w meczu padły dwie czerwone kartki, a dwa gole strzelone w dogrywce nie zostały uznane. Wielu obserwatorów i ekspertów okrzyknęło tamten mecz jednym z najlepszych rywalizacji w historii zawodowego sportu. Po tym wyśmienitym sezonie, nie udało się jednak utrzymać formy i Alves prezentowało tendencję spadkową, finalnie opuszczając szeregi La Ligi. Warto wspomnieć również sezon 2016/17 kiedy to klub dostał się do finału Pucharu Króla, jednak w ostatecznym starciu musiał uznać wyższość FC Barcelony.

Trzecia siły Kraju Basków

We wspólnocie autonomicznej Kraju Basków Deportivo Alaves uznawane jest za trzecią siłę w tym regionie. Na większy prestiż i uznanie zapracowały sobie Athletic Bilbao i Real Sociedad. Dwaj rywale zza miedzy spędzili znacznie więcej sezonów w Primera Division i 

mogę poszczycić się znacznie większymi sukcesami. Z racji różnicy klas rozgrywkowych starcia pomiędzy Alves a resztą ekip z Baskonii nie mają jakiejś bogatej i porywającej historii. W starcia pomiędzy tymi zespołami jest jednak zawsze regionalny element, który w pewny pewien sposób podgrzewa atmosferę.

Deportivo Alaves - mural przedstawiający zawodników zespołu.

Deportivo Alaves – powtórzyć triumfy z dawnych lat

Alves spędza właśnie swój piąty sezon w Primera Division. Ich aktualna w pozycja w lidze nie jest satysfakcjonująca, ale do zakończenia sezonu jeszcze daleko i Baskowie mogą ją zdecydowanie poprawić. Trudno sobie wyobrazić „Babozorros” na topowych miejscach w tabeli. Jednak przy odpowiedniej polityce i rozsądnym rozwijaniu drużyny w niedługim czasie kibice Biało-Niebieskich znów będą mogli cieszyć się z europejskich rozgrywek. Podstawą jest stabilizacja swojej pozycji w lidze i mądre zarządzanie kapitałem, które doprowadzi do większych transferów.

Dodaj komentarz

Top