You are here
Home > Kluby >

Elche CF – zielone pasy prosto z Walencji

elche-fc

Po popularniejszych hiszpańskich zespołach przyszedł też czas zajrzeć też do tych mniejszych klubów. Drużyną, która obecnie znajduje się w Primera Division, ale częściej przebywa na jej zapleczu jest Elche FC. Jest to klub, który nie święcił w swojej historii wielkich triumfów, a już ogromnym sukcesem jest znalezienie się w najwyższej klasie rozgrywkowej. Rywalizacja z największymi klubami w Hiszpanii stanowi pewnego rodzaju nobilitację dla graczy Elche, ponieważ jest to dopiero trzeci sezon w La Liga tej drużyny w XXI wieku.

Powstanie Elche CF

Początkowo litery za nazwą miasta były w odwrotnej kolejności. Oznaczały bowiem Elche Football Club, ale w późniejszym okresie zmieniono to na wersję Club de Futbol. Klub powstał w 1923 roku w efekcie fuzji dwóch pomniejszych drużyn miejskich. Mieszczące się w regionie Walencji Elche na swój debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej musiało poczekać do 1959 roku, a z kolei dekadę później dotarło do finału Pucharu Króla, co jest największym osiągnięciem w dziejach klubu. 

Estadio Manuel Martinez Valero

Stadion Elche został wzniesiony w 1976 roku i w pierwszym meczu zespół zmierzył się z reprezentacją Meksyku, w którym padł remis 3:3. To największy stadion w prowincji Alicante i nic dziwnego, że gościł mecze mundialu parę lat po zbudowaniu. Na tym obiekcie odbył się również finał Copa del Rey w 2003 roku pomiędzy Mallorcą i Recreativo Huelvą (3:0). Ten stadion może pomieścić ponad 36 tysięcy kibiców, a oprócz rozbudowanych w 2013 roku trybun na jego terytorium znajdziemy liczne biura, restauracje oraz klubowy sklep.

stadion-elche

Sukcesy Elche CF

Tak jak już zostało to wcześniej napisane, Elche niespecjalnie może się pochwalić wielkimi triumfami w swej historii. Znacznie więcej czasu spędziło na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej i udało się tam wygrać zaledwie dwa razy.

  • 20 sezonów w Primera División
  • finalista Pucharu Króla w 1969 roku (porażka z Athletic Bilbao)
  • 5. miejsce w Primera División w sezonie 1963/1964
  • 35 sezonów w Segunda División
  • Zwycięstwa w Segunda División (2): 1958/1959, 2012/2013

Wrażenie może robić za to współczesna historia Elche. W 2015 roku sportowo zapewniło sobie utrzymanie w Primera Division, ale ze względu na zadłużenie i niewypłacalność, zostało relegowane do drugiej ligi. Tam wylądowało w środku stawki, aby następnie spaść na trzeci poziom rozgrywek. Od razu jednak udało im się wrócić i bardzo szybko wywalczyć również kolejny awans do La Ligi. Ostatnio w Elche sporo się dzieje, dlatego warto śledzić poczynania tej drużyny.

Rywale Elche

Siłą rzeczy standardowi rywale Elche grają w niższych ligach. To z nimi mają najwięcej rozegranych spotkań, a fakt że awansowali do Primera Division zwalnia ich z tego obowiązku. Elche posiada dwóch rywali. Tym najpoważniejszym na stopie lokalnej jest Hercules, z którym mierzą się w derbach prowincji Alicante. Ważnym spotkaniem bywało też derbi de la frontera przeciwko Realowi Murcia. Obecnie jednak występuje zbyt duża dysproporcja sił, żeby prędko doszło do takiego pojedynku.

elche-primera-division

Klub rodem z Segunda Division

Ekipa Elche świętowała awans do La Liga, pomimo że zajęła dopiero 6. miejsce w Segunda na koniec ubiegłego sezonu. Dobra postawa w barażach dała przepustkę do gry w najwyższej klasie rozgrywkowej. Teraz Elche chciałoby się w niej utrzymać na dłużej. W tym stuleciu to dopiero trzeci sezon Elche w Primera. Pozostałe spędziło w drugiej lidze (z wyjątkiem jednej kampanii w Segunda Division B) i to z nią jest głównie kojarzone. Klub z Elche na pewno chciałby na dłużej zagościć w elicie, więc powalczy w tym sezonie o utrzymanie.

Dodaj komentarz

Top