You are here
Home > Kluby >

Real Betis – sen o potędze

Grafika przedstawia herb Betisu, znajdujący się na zielonej fladze.

W stolicy Andaluzji jako drugi klub powstał Real Betis. Los Verdiblancos po jednosezonowym pobycie s Segunda Division awansowali w  sezonie 2014/2015 do najwyższej klasy rozgrywkowej. Losy Betisu są jednak bardzo niestabilne, gdyż klub potrafi w jednym roku zakwalifikować się do europejskich turniejów, by w następnym spać do niższej klasy rozgrywkowej. Infrastruktura w klubie pozwala gościć największe kluby na świecie i przystępować do wszelkich prestiżowych rozgrywek. Głód sukcesów kibiców Betisu jest przeogromny. Sam klub w ostatnich lata poczynił liczne kroki, by zawitać na dłużej do czołówki, jednak wyniki nie potwierdzają tej ambicji. Real Betis w swojej historii zasmakował wiele goryczy – wystarczy wspomnieć, że klub spędził siedem sezonów na III poziomie rozgrywkowym. Sukcesów w historii klubu nie było za wiele, jednak zarząd stara się, by wprowadzić ekipy Zielono-Białych na salony, przeprowadzając coraz ciekawsze transfery.

Betis Sevilla – powstanie klubu

Klub został założony w 1907 roku i powstał jako drugi zespół w Sevilli. Inicjatorami jego powstania byli studenci medycyny oraz szkoły wojskowej. Zaledwie w 1909 roku w klubie dostąpiło do rozłamu, a drużyna podzieliła się na Betis Foot – Ball Club oraz Sevillę Balompie. Nie potrwał on jednak zbyt długo, gdyż pięć lat później oba podmioty zaczęły znowu funkcjonować razem. Sama nazwa „Betis” pochodzi od rzymskiej nazwy rzeki, która przepływa przez Sevillę – Betydy. Człon „Real” z kolei Los Verdiblancos otrzymali w 1914 roku, kiedy to klub  znalazł się pod patronatem króla Alfonsa XIII.

Estadio Benito Villamarin

Inauguracja stadionu odbyła się w 1929 roku. Od tego momentu obiekt przechodził aż 7 modernizacji, by przystosowywać się do coraz to nowszych standardów. Stadion ten może pomieścić 60 tysięcy osób. Chociaż liczba potencjalnych widzów jest dość duża, to murawa nie gościła zbyt wielu światowych imprez. Poza spotkaniami niższego szczebla w europejskich pucharach Estadio Benito Villamarin gościło dwa spotkania rozgrywana w ramach Mistrzostw Świata w 1982 roku. W momencie, kiedy Betis planował dostać się na szczyt ligi hiszpańskiej, w 2000 klub pod wpływem dużego entuzjazmu, zmieniono nazwę stadionu. Jego nowym patronem został Manuel Ruiz de Lopera. Tak sytuacja potrwała zaledwie dekadę, gdyż po braku sukcesów w głosowaniu przywrócono pierwotną nazwę.

Grafika przedstawia stadion Betisu Sevilla.

Sukcesy Betisu Sevilla

Betis nie należy do najbardziej utytułowanych drużyn. Swój ostatni sukces na krajowym podwórku święcił w 2005 roku, kiedy sięgnął po Puchar Króla. Triumf w lidze Zielono-Białym trafił się tylko jednokrotnie – jeszcze przed II wojną światową. Sukcesy na europejskim podwórku to temat jeszcze bardziej odległy Betisowi Sevilla, gdyż największy ich sukces to 1/8 finału Ligi Europy. Puchary w gablocie ekipy Andaluzji przedstawiają się następująco:

  • mistrz Hiszpanii x1
  • Puchar Króla x2

Derby Andaluzji

W derbach Andaluzji w prym walczą dwie drużyny zza miedzy – FC Sevilla i Real Betis. Kiedyś starcia tych zespołów były niczym wojna. Same kluby czyniły wobec siebie wiele złośliwości i często działały na szkodę rywala. Kibice obu drużyn wywodzili się z różnych klas społecznych, a lokalizacja stadionów tylko podbudowywała podział. Obiekt Betisu znajdował się na przedmieściach, a obiekt Sevilli w ścisłym centrum miasta. Wiele źródeł podaje przypadek, w którym jeden z zespołów specjalnie podkładał się rywalowi, by tylko ten spadł do niższej ligi. Aktualnie rywalizacja jest znacznie mniej napięta, chociaż w samych meczach regułą już jest duża liczba kartek.

Szanse na sukcesy Betisu

Drużyna z Andaluzji ma spory potencjał w swojej kadrze, jednak nie potrafi tego umiejętnie wykorzystać. Wiele nadziei w serca kibiców wlał transfer Nabila Fekira, który jednak nie spełnia włożonych w niego oczekiwań. Klub zainwestował także spore pieniądze w Diego Laineza. On z kolei nie zawsze potrafi dać jakoś, na jaką wskazuje jego potencjał.  Poza tym w szeregach Betisu mamy takich zawodników jak: Emerson, William Carvalho, Sergio Canales czy Borja Iglesias. Przy odpowiednim podejściu trenera i braku kontuzji, ekipa z Sevilli ma realne szanse na zawitanie do czołówki 5 najlepszych zespołów. W tym sezonie jednak taki obrót spraw wydaje się jeszcze wątpliwy.

Dodaj komentarz

Top