You are here
Home > Kluby >

Real Sociedad – mniej restrykcyjny z kraju Basków

real-sociedad

Rywal regionalny ekipy Athleticu Bilbao. Tutaj nie ma jednak wymogu baskijskich korzeni, aby móc występować w pierwszym zespole. Klub z San Sebastian powstał nieco później, ale dziś stanowi drużynę o podobnym potencjale. Choć największe sukcesy Realu Sociedad przypadają na lata ‘80. to wciąż możemy oglądać ciekawych piłkarzy w jego barwach. Drużyna jest w stanie wypromować swoich zawodników i pomóc im rozwinąć karierę (Antoine Griezmann), jak i stanowić miejsce dla doświadczonych i zasłużonych piłkarzy (David Silva). Przyjrzyjmy się bliżej ekipie z Anoeta.

Powstanie Realu Sociedad

Futbol w San Sebastian pojawił się na początku XX wieku, a to za pomocą studentów i pracowników pochodzących z Wielkiej Brytanii. Pierwotnie zaczął funkcjonować dzięki nim San Sebastian Recreation Club, który wystąpił nawet w Pucharze Króla. Dopiero później otwarto sekcję piłkarską, ale w 1909 roku wymagana była rejestracja klubu do rozgrywek pod inną nazwą. Tak 7 września powstał Sociedad, a następnie za sprawą króla Alfonsa XIII otrzymał nazwę Real. Klub był jednym z założycieli Primera Division w 1928 roku.

Estadio Anoeta

Obecny stadion Realu Sociedad powstał 80 lat po otwarciu pierwszego klubowego obiektu. Jego inauguracją był mecz z Realem Madryt 13 sierpnia 1993 roku, choć pierwszymi zawodami były te lekkoatletyczne. Anoeta jest następcą Campo de Futbol Municipal de Atocha i może pomieścić 39 i pół tysiąca widzów. W 2015 roku postanowiono w klubie, że obiekt wymaga renowacji i w okresie 2017-2019 stadion przeszedł przebudowę. Pochłonęła ona prawie 56 milionów euro i wiązała się także ze sprzedażą prawa do nazwy. Co najmniej do 2025 roku będzie obowiązywać nazwa Reale Arena.

estadio-anoeta

Sukcesy Realu Sociedad

Tak jak już zostało powiedziane na wstępie, Real Sociedad największe swoje triumfy święcił w latach osiemdziesiątych. Choć nie ma tego wiele, to właśnie wtedy ekipa z Anoeta zdobywała znaczące puchary. Przyjrzyjmy się gablocie na Anoeta:

  • Mistrzostwo Hiszpanii

    Mistrzostwo (2): 1980/81, 1981/82

    Wicemistrzostwo (3): 1979/80, 1987/88, 2002/03

  • Puchar Hiszpanii

    Zwycięstwo (2): 1909, 1986/1987

    Finalista (5): 1910, 1913, 1928, 1951, 1987/88

  • Superpuchar Hiszpanii

    Zwycięstwo (1): 1982

Real Sociedad to dwukrotni mistrzowie Hiszpanii. Blisko tego tytułu byli również na początku XXI wieku, ale ostatecznie musieli zadowolić się drugim miejscem. Ostatnim sukcesem było zdobycie Pucharu Hiszpanii w 1987 roku.

Derby Kraju Basków

Ze względu na podziały poglądowe i lokalizację największym rywalem dla Sociedad jest Athletic Bilbao. Jako że oba kluby pochodzą z tego samego regionu, mierzą się ze sobą w Derbach Kraju Basków. Mecze są bardzo wyrównane, co zresztą pokazuje ogólny bilans spotkań bezpośrednich. Jest on mniej korzystny dla ekipy z Sociedad. Wygrali oni 56 spotkań, podczas gry zespół z Bilbao był lepszy w 68 meczach. Podczas 43 starć kibice obydwu drużyn nie uświadczyli rozstrzygnięcia. 

griezmann-sociedad

Kreatorzy mistrzów świata

Z klubu w San Sebastian wypłynęło wielu znakomitych piłkarzy i późniejszych reprezentantów Hiszpanii. Jednak najważniejszymi postaciami współczesnego futbolu, które wychowały się na Anoeta, a następnie podbiły świat są Francuz i Hiszpan. Chodzi tu o wspomnianego już Antoine’a Griezmanna oraz Xabiego Alonso. Co prawda obaj występowali w Sociedad w innym czasie, ale zostaną na zawsze zapamiętani przez kibiców. Alonso grał tutaj przez pięć lat (1999-2004) i zanotował 114 występów dla pierwszej drużyny, po czym został sprzedany do Liverpoolu. Z kolei Griezmann grał przez równie długi okres, ale dekadę później (2009-2014) i udało mu się strzelić 46 goli w 180 meczach. Ostatecznie odszedł do Atletico Madryt, ale obydwu tym piłkarzom udało się wznieść w późniejszej karierze puchar za mistrzostwo świata.

Dodaj komentarz

Top