You are here
Home > Kluby >

Real Valladolid – klub zakupiony przez legendarnego Brazylijczyka

Grafika przedstawia piłkarzy Realu Valladolid.

Real Valladolid to drużyna znajdująca się w mieście, znajdującym się we wspólnocie autonomicznej Kastylia i Leon. Ekipa z Valladolid nie jest zbyt rozpoznawalnym klubem. W sezonie 2018/19 Biało-Fioletowi powrócili na salony, awansując w barażach z Segunda Division. Paradoksalnie Blanquivioletas posiadają na swoim koncie pomniejsze triumfy, a nawet występowali w europejskich rozgrywkach. Były to jednak czasy dość odległe. Aktualnie podczas pobytu w Primera Division klub nieustannie walczy o pozostanie w najbardziej prestiżowych hiszpańskich rozgrywkach. Nadzieją na przyszłość jest osoba prezesa i właściciela klubu – legendarnego Brazylijczyka, który swój piłkarski fenomen zechce z pewnością przenieść na posiadany klub. Zanim jednak dojdzie do przełomowych chwil, potrzeba wiele cierpliwości, w postaci, chociażby zbudowania solidnej kadry piłkarzy.

Real Valladolid- historia powstania

Klub powstał w 1928 roku w wyniku fuzji dwóch klubów piłkarskich – Club Deportivo Espanol oraz Real Unión Deportiva de Valladolid. Po rywalizacji w rozgrywkach niższego szczebla pod koniec lat 40. Real Valladolid po raz pierwszy zasmakował najwyższej klasy rozgrywkowej. Kolejny duży sukces czekał na piłkarzy Biało-Fioletowych w 1950 roku, kiedy to zostali finalistami Pucharu Króla. Niestety ostatecznie zawodnikom z Valladolid nie udało się zdobyć trofeum. Następne lata do dłuższe i krótsze pobyty w La Liga i walka o mistrzostwo Segunda Division.

Estadio José Zorrilla

Stadion został wybudowany w 1982 roku, a jego nazwa została na cześć hiszpańskiego poety Jose Zorrilli. Obiekt został oddany do użytku na niedługo przed rozpoczęciem piłkarskich Mistrzostw Świata w Hiszpanii. Na stadionie Valladolidu również były rozgrywane mecze Mundialu. W 1986 roku obiekt przeszedł modernizację, a wraz z nią powstała jedna z trybun, powiększając tym samym jego pojemność. Następne renowacje miały miejsce w 1995 oraz 2013 roku. Poza piłkarskimi mistrzostwami, na murawie Biało-Niebieskich rozgrywane były spotkania Pucharu Króla oraz mecze reprezentacji Hiszpanii. Stadion gościł również wybitne gwiazdy ze świata muzyki.

Grafika przedstawia stadion Realu Valladolid - Estadio Jose Zorrilla.

Real Valladolid – sukcesy

Najdłuższy pobyt Realu Valladolid w Primera Division wynosił 12 sezonów. Oprócz tej stałości drużyna z Kastylii i Leon miała jednokrotnie porównywalną serię. Reszta lat to wzloty oraz upadki, polegające na utrzymaniu się bądź awansie do La Ligi. W najlepszych momentach Valladolidowi udało się trzykrotnie awansować do rozgrywek europejskich niższego szczebla. Tam jednak ich przygoda kończyła się bardzo szybko. Jedyny poważny sukces Real odniósł w 1983 roku, zdobywając Puchar Ligi.

  • Puchar Ligi x1
  • Mistrzostwo Segunda Dibision x3

Kupno klubu przez Ronaldo Nazario

Grafika przedstawia Ronaldo Nazario w garniturze. Jest on aktualnie właścicielem Realu Valladolid.

Do bardzo głośnej sytuacji doszło w 2018 roku, kiedy to większościowe udziały klubu wykupił legendarny Brazylijski piłkarz  – Ronaldo Nazario de Lima. Dokładnie dwa lata później „El Fenomeno” poszedł o krok dalej i wyłożył aż 30 mln euro, stając się posiadaczem ponad 80% akcji. Obecność wybitnego piłkarza za sterami Realu Valladolid może okazać się dla nich bardzo dobrym sygnałem. Ronaldo odnosił wiele sukcesów jako piłkarz i z pewnością głód triumfów pozostał w nim, mimo zmiany funkcji w sporcie. Więcej niż prawdopodobne, że nie pozwoli na stagnację w klubie, którego jest właścicielem i będzie dążył do stopniowego budowania drużyny, by ta w przyszłości mogła stać się chociaż drużyną pewną swojego bytu w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Dodaj komentarz

Top